Samsung 65DU7000 65 Inch Crystal UHD 4k Smart Led Tv
- Status: In Stock
- Brand: SAMSUNG
- Model: 65DU7000
- SKU: 65D70
Key Features
- Model: 65DU7000
- Motion Xcelerator, Ambient Mode, Auto Game Mode
- Dynamic Crystal Color, Crystal Processor 4K
- 65" UHD 4K (3840 x 2160) Display
- Analog Clean View, Triple Protection, 60Hz Refreshrate
| Main Features | |
| Refresh rate | 60hz |
| Display Type | LED |
| Screen Size | 65" |
| Resolution | 4K (3840 x 2160) |
| Response Time | 3.5ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Processor | Crystal Processor 4K |
| Operating System | Tizen™ Smart TV |
| Connectivity | |
| USB | 1 x USB-A |
| HDMI | 3 |
| Bluetooth | Yes (BT5.2) |
| Wi-Fi | Yes (Wi-Fi 5) |
| LAN | Yes |
| Audio | |
| Speaker System | Adaptive Sound |
| Audio Output | 20W |
| Power | |
| Power Supply | AC100-240V~ 50/60Hz |
| Power Consumption (Max) | 170 W |
| Auto Power Off | Yes |
| Auto Power Saving | YES |
| REMOTE | |
| Bluetooth | YES-TM2140A |
| IR SENSOR | YES |
| Physical Specification | |
| Dimension (L x W x H) | Package Size (WxHxD)
1606 x 950 x 179 mm Set Size with Stand (WxHxD) 1452.9 x 879.5 x 267.4 mm Set Size without Stand (WxHxD) 1452.9 x 834.0 x 60.6 mm Stand (Basic) (WxD) 1025.5 x 267.4 mm Stand (Minimum) (WxD) 303.9 x 267.4 mm VESA Spec 400 x 300 mm |